Miért érdemes üveggyapotot használni hőszigeteléshez?

Az üvegszálas hőszigetelés remek megoldás arra, hogy a kellemes meleg levegőt otthonainkban tartsuk, tehát hogy csökkentsük az épület hőveszteségét, és növeljük az energia-kihasználás mértékét. Az üveggyapot rendkívül rugalmas, finom szálszerkezettel és alacsony testsűrűséggel (típusonként változó jelleggel 10-100 közötti kg/ m3 értékkel) rendelkezik. Valamint érdemes megemlítenünk, hogy hangelnyelése jobb, mint a piacon lévő többi hőszigetelő anyagé. Cégünknél azért használjuk ezt a hőszigetelő anyagot, mert tudjuk befújásos módszerrel teríteni, ezáltal tudunk akár egy nap alatt végezni a szigetelési munkálattal. Tetőtér hőszigetelésén kívül akár falak szigetelésére is alkalmas, de falak szigetelését csak hézagolással tudjuk megoldalni. Az üveggyapot hőszigetelő anyag nem veszélyes az egészségre nézve, és a kártékony rágcsálóknak, rovaroknak sem jelent táplálékforrást. Nehezen gombásodik, ritkán penészedik.

Mi az üveggyapot?

Az üveggyapot érintése a gyapjúhoz hasonlít, de mint a neve is mutatja vékony üvegszálakból áll. Ezért hívják üveggyapotnak. Az üveggyapot anyagú hőszigetelés rendszerint legalább 35%-ban újrahasznosított üvegből készül, tehát környezetbarát. Előállítása igen csekély mértékű környezetszennyezéssel jár, illetve maga a kész üveggyapot is újrahasznosítható. Egyik alkotórésze a sütet, mely homokból, egy kevés hamuból, mészkőből és más ásványi anyagokból áll. Másik része az üvegtörmelék, ami palackok és ablakok üvegszilánkjaiból készül, ezeknek ez a másodlagos felhasználásuk.

Mi a különbség a kőzetgyapot és üveggyapot hőszigetelő anyagok között?

Kristálytanilag tekintve mindkét anyag üvegnek tekinthető: csupán míg az üveggyapot készítése során ténylegesen üveget olvasztanak, amit aztán centrifugálnak, addig a kőzetgyapot esetében kőzetet olvasztanak fel, ami ezt követően több tárcsára folyik, szétcsapatják, és aztán alakul üveges állapotúvá. Mindkét anyag jó hő- és hangszigetelési képességgel rendelkezik, persze más-más terméktípusok különböző paraméterekkel bírnak. Az alábbiakban arra törekszünk, hogy általános jellemzést nyújtsunk a kőzetgyapot, illetve az üveggyapot alapú hőszigetelő anyagokról.

Mi a kőzetgyapot?

A kőzetgyapot egy természetes eredetű, elsősorban bazaltból és újrahasznosított anyagokból előállított hőszigetelő anyag.

Üveggyapot hőszigetelő anyagok és tűzvédelem

Az üveggyapot hőszigetelő anyagok nagyon jól bírják a magas hőmérsékletet. A1-es tűzvédelmi besorolással rendelkeznek, ami azt jelenti, hogy gyakorlatilag nem éghetőek.

Az üveggyapot hőszigetelő anyagok hangszigetelő képessége

Hatékonyan használható az üveggyapot hőszigetelő anyagok akkor is, ha akusztikai szigetelést szeretnénk elérni. Az üveggyapot rendkívüli hangelnyelő tulajdonságát rugalmas szálszerkezetének, nagy, nyílt pórusainak, és alacsony testsűrűségének köszönheti.

Passzív ház

A passzívház, eredetileg Passivhaus, egy olyan építési szabvány, ami Németországban alakult meg a 90-es évek elején. Röviden összefoglalva a titka az, hogy magas belső kényelmet, viszont nagyon alacsony energia felhasználást, szinte nullát ötvöz egy olyan áron, ami lehetővé teszi, hogy az emberek befektessenek, mivel a különbség a normális épületekhez képest rövid idő alatt megtérül.

Hőszigetelés

Egy nem megfelelő szigetelés hozzájárul, hogy ahhoz, hogy több energiát használjunk, azonban a passzívházak szigetelése télen csökkenti a hőveszteséget, nyáron pedig a nyereséget, így légkondicionáló igényei sincsenek. Gyakran használják a fújható szigeteléseket, amihez kőzetgyapot mellett cellulózt, üveggyapotot és fagyapotot is használnak.

Hőhidak kiküszöbölése

hőkamerás padlás szigetelés vizsgálat

Egy hagyományos háznál a hőszigetelő réteg nem folyamatos, így léteznek bizonyos hőhidak, ahol az épület hővesztesége megnő.

A passzívházaknál azonban a hőszigetelő réteg megszakítás nélküli, ezáltal nem lesznek hidegebb pontok sem.

Penész

A legmodernebb, legszebben felújított lakások lakóinak életét is nagyban meg tudja nehezíteni az, ha penészt talál a lakásában. A penész ugyanis egy olyan dolog, mely szinte bármikor kialakulhat, és nagyon nehéz tőle megszabadulni. Rengeteg kellemetlen tünettel járhat, mely a különböző allergiás reakcióktól elkezdve egészen a komolyabb betegségekig kihathat, főleg akkor, ha ezt a fennálló problémát nem vesszük észre időben.

Van, hogy a penész igen látványos helyen tűnik fel a lakásban, ahol az ember hamar észre is veszi, de van, hogy a bútorok mögött, a rejtett zugokban bújik meg. Bár esztétikailag nem a legszebb, ha a frissen festett falunk elkezd penészedni a sarokban, mégis ez a jobb változat, hiszen ilyenkor legalább feltűnik az itt élőknek, tehát még időben tudnak tenni lépéseket annak érdekében, hogy megakadályozzák annak további terjedését.

Ha azonban látszólag minden ok nélkül elkezd folyni az orrunk, és elkezd az egész család köhögni, akkor érdemes lehet bekukkantani az elrejtett sarkokba, a bútorok mögé, hiszen valószínűleg csúnya penészfoltokkal fogjuk magunkat szembe találni.

Ahhoz, hogy minimalizálni tudjuk a penész előfordulásának esélyét, a legkézenfekvőbb és legfontosabb teendő a lakás páratartalmának és a nedvességének a visszaszorítása. A műanyag ajtók és ablakok, a kevés szellőztetés, a párás környezet, a nem lélegző falak, illetve a rossz szigetelés, vagy annak teljes hiánya egyre csak fokozni tudják a penész kialakulásának esélyét.

Szerencsére lehetőségünk van az utólagos szigetelésre is, melynek köszönhetően megszüntethetjük a hőhidakat. Így a belső falak belső oldala is kevésbé fog lehűlni, ebből adódóan pedig a pára, és a nedvesség se fog a falakon lecsapódni ezek után. Ennek köszönhetően pedig, értelemszerűen a penésztől sem kell már többször rettegnünk.

Fújható szigetelés előnyei

A fújható szigetelés lényege, hogy egy befújásos módszerrel eloszlatott, hab halmazállapotú üveggyapotot terjesztenek majd szét a szakemberek az adott területeken. A fújható szigetelés további előnyei közé tartoznak, hogy nagyon gyors, így egy egész ház, vagy egy tető szigetelése általában nem vesz igénybe egyetlen napnál többet. A munkafolyamat során nem keletkezik felesleges hulladék, hőszigetelése mellett pedig hangszigetelése is kiváló.

Mivel a fújható szigetelés nem érzékeny az esetleges hőingadozásokra, se zsugorodásra, se mozgásra, se vetemedésre nem kell számítanunk. Víztartó képességének köszönhetően pedig nem fog neki problémát okozni, ha folyamatosan áztató víz éri majd, ha mondjuk ezt a módszert válasszuk a tető szigetelésekor.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük